Shelving Posts and Accessories
- (1)
- (3)
- (12)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (12)
- (29)
- (1)
- (21)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (7)
- (1)
- (6)
- (2)
- (10)
- (1)
- (8)
- (2)
- (4)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (13)
- (22)
- (22)
- (3)
- (8)
- (4)
- (5)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (51)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (9)
- (148)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (77)
- (126)
- (2)
- (1)
- (4)
- (21)
- (38)
- (3)
- (26)
- (1)
- (2)
- (42)
- (13)
- (158)
- (12)
- (3)
- (32)
- (1)
- (4)
- (62)
- (21)
- (151)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (49)
- (1)
- (1)
- (9)
Filtered Search Results
Metro™ Super Erecta Post-Type Wall Mount Single Shelf Support
Create a customized wall shelving solution with Super Erecta Post-Type Wall Mount Single Shelf Supports.
| Load Bearing Capacity (English) | 250 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 187.325 mm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 113 kg |
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
| Width (English) | 1.5 in. |
| Product Type | Post-Type Wall Mount Single Shelf Support |
| For Use With (Equipment) | Super Erecta Shelving |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 38.1 mm |
| Height (English) | 7.375 in. |
Metro™ Super Erecta Post-Type Wall Mount Double Shelf Support
Super Erecta Post-Type Wall Mount Double Shelf Support for use with post-type wall mounted shelving.
| Load Bearing Capacity (English) | 250 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 187.325 mm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 113 kg |
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
| Width (English) | 2.25 in. |
| Product Type | Post-Type Wall Mount Double Shelf Support |
| For Use With (Equipment) | Super Erecta Shelving |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 57.15 mm |
| Height (English) | 7.375 in. |
Metro™ SmartWall 6 in. Prong Hook, Metroseal Gray Epoxy
SmartWall 6 in. Prong Hook are perfect for adding space to hang small wares.
Metro™ SmartWall Double Shelf Support
Create a unique storage and workstation system for often underutilized wall space with SmartWall Double Shelf Supports.
| Height (Metric) | 207.96 mm |
|---|---|
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. |
| Width (English) | 1.5 in. |
| Product Type | Double Shelf Support |
| For Use With (Equipment) | SmartWall Shelving |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 38.1 mm |
| Height (English) | 8 in. |
Metro™ SmartWall Lid Holder/Drying Shelf, Metroseal Gray Epoxy
Add a space for drying your lids and dishes to your SmartWall system with the SmartWall Lid Holder/Drying Shelf.
Metro™ Super Erecta Wall Mount End Post Bracket, Metroseal Gray Epoxy
Super Erecta Wall Mount End Post Bracket is a replacement end bracket for post-type mount wall shelving.
Metro™ Super Erecta™ Wire Shelving Accessory, Grounding Cable
Cable provides electrostatic discharge.
Metro™ Double-Deep Top-Track Mobile Unit Kits
Kit provides components for shelving units that fit on tracks for added mobility
| Includes | Posts, casters/channel caster assembly, donut bumpers, roller bearing assemblies, tie-together hardware to connect double-deep Top-Track™ two mobile units |
|---|---|
| Description | Chrome plated |
| Product Type | Mobile Unit Kit |
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™, Super Adjustable™ shelving system |
| Material | Chrome |
Metro™ Double-Deep qwikTRAK™ Stationary End Unit Kits
Connects end units to tracks and anchors tracks to floor
| Includes | 74 in. High stationary posts and connecting hardware to connect double-deep qwikTRAK™ stationary end units to track and anchors track to floor |
|---|---|
| Product Type | Stationary End Unit Kit |
Metro 1824FS Super Erecta Solid Shelf
Metro Super Erecta Solid Stainless Steel Shelf is perfect for applications involving spillage.
Metro™ Storage Basket for SmartWall G3, Super Erecta Shelves
Accessory for SmartWall G3, Super Erecta Shelves
Metro™ Double-Deep qwikTRAK™ Stationary Intermediate Unit Kits
Connects one double-deep stationary imtermediate unit to to tracks and anchors tracks to floor
| Includes | 74 in. High stationary posts and connecting hardware to connect double-deep qwikTRAK™ stationary intermediate units to track and anchors track to floor |
|---|---|
| Product Type | Stationary Intermediate Unit Kit |
| Includes | Posts, casters/channel caster, donut bumpers and roller bearing assemblies, hardware, split sleeves |
|---|---|
| Height (Metric) | 2185 mm |
| Product Type | Stationary Intermediate Unit Kit |
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™, Super Erecta Pro™, Super Adjustable™ Top-Track™ storage system |
| Height (English) | 86 in. |
| Product Type | Mobile Shelving Post |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™ stem casters |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Autoclavable and Cart Washable Applications |